Excursió
matinal (ja comença a fer calor). Aparquem davant de l'hotel Mas
Collet (tancat de ja fa temps).
Seguim
la pista encimentada per on hem vingut amb el cotxe des de Capçanes, fins a trobar una
pista de terra a mà esquerra. La seguim.
La
pista va pujant i de cop es comença a desdibuixar, tot i això
continuem, cada cop més dret.
A mà
esquerra veurem l'entrada d'un sender que ha estat netejat de fa poc.
D'una manera una mica salvatge, al tronc d'un pi hi han “esculpit”
la paraula “font”. Es refereix a la Font del Teixar.
Agafem
aquest sender, que ens portarà fins al pouet i la font del Teixar.
Des d'aquí surt el senderonet que puja al Montalt per la Canal Roig.
De
fet, no és exactament un sender, però s'intueix el pas (fins que el
tapin els marfulls) i hi ha alguna fita. Comença ben bé de damunt
el pouet.
Comencem
a enfilar-nos; hi ha alguna grimpadeta, però sobretot el que
dificulta la pujada són les pedres soltes i la terreta que fa
patinar.
Un cop
superada la canal, arribem a l'alçada de l'Escambellet, que ens
queda, aïllat, a mà esquerra. Si es vol s'hi pot anar i tornar,
esgarrinxant-se una mica.
Pugem
dret cap a la Punta Nord del Montalt, que tenim al davant d'un to
rosat. Després, baixant i planejant, ens dirigim cap a la Punta Sud,
que és on hi ha el vèrtex geodèsic.
De
baixada hem optat pel sender indicat com a Capçanes, però crec que
és més bonic el que està indicat com a Motarro, ja que passa a la
vora dels avencs. Tots dos acaben desembocant a la pista que
ressegueix el barranc de Portadeix.
Arribem
a la pista i la seguim cap a l'esquerra per retornar cap a Mas
Collet. Més endavant trobarem un pal indicador, nosaltres hem
seguit cap al Coll de la Mina, però també es pot anar a fer el tomb
per la Font d'en Sanxo (escrit Xanxo).
Al
Coll de la Mina també hi trobarem un pal indicador, tot i això
nosaltres no seguirem cap de les seves indicacions, sinó que
agafarem un sender que surt per darrere (direcció N): és el Camí
de Portadeix. Després de passar pel Portell de Portadeix i baixar
fins al barranc, ens portarà directament fins a la pista per on
passa el GR 7 (de Capçanes a Llaberia).
Arribem
a la pista i la seguim cap a l'esquerra. En 10 minuts serem al cotxe.
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada